Jako ogół, przez „oszczędzanie” rozumiemy „odkładanie pieniędzy”, najczęściej na konkretny cel. Często przez wiele lat można odkładać pieniądze do przywołanej w tytule, przysłowiowej skarpety. W ten sposób teoretyczne oszczędności rosną – w końcu banknotów systematycznie przybywa. Z czasem jednak Twoje pieniądze tracą na wartości (proste ćwiczenie: policz, ile za 1000 zł mogłeś kupić 10 lat temu, a ile dziś; widzisz różnicę?).

Powstaje zasadne pytanie: jak się przed tym chronić?

Aktywne oszczędzanie sposobem na walkę z utratą wartości pieniądza

Zacznijmy od tego, czym jest aktywne oszczędzanie. Ujmę to najprościej, jak potrafię – to dokładne przeciwieństwo chowania pieniędzy pod materac. Aktywna odsłona oszczędzania wymaga od Ciebie obrotu kapitałem, nieustannego sprawiania, aby pieniądze „pracowały na siebie”. Dzięki temu, nawet przy minimalnym zysku, możesz zniwelować stratę lub cieszyć się dodatkowymi środkami na koncie!

Sposobów jest wiele. Większość osób uważających się za ekspertów, bądź na takich się kreujący, będą zachęcać Cię do lokat, kont oszczędnościowych czy innych bankowych instrumentów finansowych. W moim przekonaniu bank to ostatnie miejsce gdzie można bezpiecznie zostawić pieniądze.

Dlaczego ? Proszę o to tylko kilka przykładów, wyszukanych “na szybko”

“Polacy tracą na lokatach”

“Klienci cypryjskich banków stracili połowę depozytów”

“Z dużą kasą nie wyjdziesz z banku tak łatwo”

Dlatego ja swoje oszczędności lokuję w technologię blockchain oraz kryptowaluty. Jest to wciąż nie uregulowany rynek, z tego powodu trzeba nauczyć się kilku prostych zasad obcowania z nim. Warto ponieważ projekty oparte na blockchain potrafią przynieść zyski rzędu kilku tysięcy procent!